New York kent merkezine araçla giriş paralı olacak

New York’un yoğun trafikli Manhattan bölgesine araçlarıyla girenlerden para alınması gündemde.

CNN’in aktardığı habere göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, New York City’nin Lower Manhattan bölgesine giren araçları ücretlendirecek programa onay verdi.

Uygulama hayata geçerse, herhangi bir yol geçiş ücreti gibi çalışacak. Ancak Manhattan’daki 60. caddenin altındaki trafiğin yoğun olduğu bölgede araba kullanmak için özel olarak ücret alınacağından bu durum ABD’de bir ilk olacak.

BÖLGEYE GİRMEK İSTEYEN 9-23 DOLAR ÖDEYECEK

Tekliflere göre, araçların yoğun olduğu saatlerde 9 dolardan 23 dolara kadar ücretlendirme yapılacak. Uygulama önümüzdeki baharda yürürlüğe girecek.

Plan yıllarca tartışılsa da her seferinde ertelenmişti. Ancak geçtiğimiz ay Federal Karayolları İdaresi, konu ile ilgili çevresel değerlendirmenin yayınlanmasını onaylayarak ilk adımı attı. New York Valisi Kathy Hochul geçen ay “Bu program New York şehrinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahip” dedi.

DÜNYANIN EN KÖTÜ TRAFİKLERİNDEN BİRİ

Günde 700 bin araba, taksi ve kamyon, dünyanın en işlek bölgelerinden biri olan Lower Manhattan’a akın ediyor. Lower Manhattan, ABD’deki en sıkışık trafik bölgelerinden biri olarak biliniyor.

Trafik çok kalabalık olduğu için burada otomobiller ancak saatte 12,1 km hızla seyahat edebiliyor. Otobüslerin hızları ise 2010’dan bu yana yüzde 28 düşerken New Yorklular trafikte her yıl ortalama 117 saat kaybediyor.

Geçiş ücreti alınması halinde sıkışık bölgeye giren araç sayısının en az yüzde 10 azaltılması planlanıyor. Uygulamanın toplu taşımayı ise artıracağı düşünülüyor.

Benzer sistemler şuanda Avrupa’nın 7 kentinde uygulanıyor. Bu sistem, Londra ve Durham (İngiltere), Stockholm ve Göteburg (İsveç), Milano (İtalya), Znaym (Çekya) ve Valletta’da (Malta) daha önce hayata geçirilmişti.

UYGULAMAYA YÖNELİK ELEŞTİRİLER

Öte yandan sisteme yönelik eleştiriler de mevcut. New York City’nin dış ilçelerinden ve New Jersey’den işe gidip gelenler, programın Manhattan’a arabayla ulaşmaktan başka geçerli bir yolu olmayan sürücülere zarar vereceğini ve bunun düşük gelirli sürücüleri orantısız bir şekilde etkileyeceğini söylüyor.

Ayrıca uygulamaya karşı çıkanlar, Manhattan’daki trafiğin şehirdeki Bronx gibi düşük gelirli bölgelere yönelebileceği görüşünde.

ERDOĞAN İSTANBUL İÇİN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Dünyanın farklı yerlerinde hayata geçirilen bu uygulama İstanbul için de çeşitli dönemlerde gündeme gelmişti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mart ayında katıldığı bir TV programında, İstanbul’da şehir merkezine araçla girişin paralı olması gerektiğine işaret etmiş, “İstanbul’a girmenin bedeli olmalı” demişti.

Erdoğan, uygulama için İngiltere’nin başkenti Londra’yı örnek göstermişti. Londra’da şehir merkezine giriş için hafta içi sabah 07.00-18.00 arası, haftasonu da 12.00-18.00 arasında günlük ücret olarak 15 sterlinlik bir ücret alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir