Fitch’den Türk bankalarıyla ilgili kritik karar! Görünüm güncellendi

Türk bankalarıyla ilgili uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten önemli bir karar geldi. Kuruluş, azalan dış finansman baskıları ve düşen makro riskleri gerekçe göstererek Türk bankacılık sektörünün görünümünü “nötr”den “iyileşiyor”a revize etti.

“SEÇİMLER SONRASI GELENEKSEL POLİTİKALAR BENİMSENDİ”

Fitch açıklamasında, Türkiye’nin Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından daha geleneksel makroekonomik politikalar benimsediği belirtildi. Bu politikaların ardından azalan dış finansman baskılarıyla makro ve finansal istikrar riskleri nedeniyle Türk bankacılık sektörünün görünümünün “nötr”den “iyileşiyor”a revize edildiği aktarılan açıklamada, Türkiye’nin politika çerçevesine yönelik artan yatırımcı güveninin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde iyileşmeye, daha düşük dolarizasyona ve bankaların dış finansmana daha iyi erişimine yol açtığı ifade edildi.

“MERKEZ BANKASI İLE DÖVİZ SWAPLARI AZALDI”

Türk bankalarının borç ihracında son dönemde görülen artışın, dış finansman baskılarını azalttığı ve uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazandığına işaret ettiği belirtilen açıklamada, Türkiye’nin ekonomide politika değişikliğinden bu yana bankaların risk primlerinin azaldığı ve dış piyasalara erişimlerin önemli ölçüde iyileştiği aktarıldı.

“KARLILIKTA AZALMA GÖRÜLEBİLİR”

Açıklamada, Türk bankacılık sektörünün karlılığın geçen yıl yüksek olduğu, bu yıl karlılıkta azalma görülebileceği ama sektörün sermaye yapısının yeterli olduğu belirtildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir